Tesisatçı

Petek Temizleme Servisi ve Fiyatları

Petek temizleme işi profesyonellik gerektiren bir iştir. Genellikle kombi bakımı ile karıştırılan petek temizleme, ısıtma sistemini oluşturan boru ve peteklerin kapsamlı bir şekilden temizlenmesidir. Zamanla boru ve petek içerisinde biriken kir, pas ve yağların özel kimyasallar ve ekipmanlar ile temizlenmesidir.

Petekler, soğuk havalarda evinizin veya ofisinizin ısınmasını sağlamak gibi önemli bir göreve sahiptir. Fakat zaman ilerledikçe petekleriniz ilk günkü gibi ısınmaz. Zaman geçtik yeteri ısıya ulaşamayan petekler verim kaybına yol açar. Bu yüzden yıllarca kullanılan peteklerin temizlenmeye ihtiyacı vardır. Petek temizleme sayesinde ısınma konusunda verimsizleşen petekler ilk günkü gibi yeterli ısıya ulaşacaktır.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Petekleriniz zaman geçtikçe temizlenmesi gerektiği hakkında sizi uyarır. Kullandığınız peteklerin belli bölgelerinde ısınma sorunları meydana gelir. Peteklerin alt ve üst kısmında ısınmayan bölgeler ortaya çıkar. Ayrıca musluktan az ve hiç su gelmediği gibi koyu kahverengi gibi koyu renkli pis su gelir. Kombiniz eskiye göre daha sesli çalışıyorsa, sıcak suyunuz az geliyorsa ya da hiç gelmiyorsa ve petekleriniz ısınmıyorsa artık petek temizleme işlemi yapılması gerekir.

Kullandığınız peteklerin en az 2 yılda 1 defa temizlenmesi gerekir. Bu sayede peteklerinize eşit ısı dağılımını sağlayabilirsiniz. Eşit bir şekilde ısı dağılımı sağlanmayan petekler hem bulunduğu ortamı yeteri şekilde ısıtmayacak hem de daha fazla enerji kullanacaktır. Bu yüzdende yüksek gelen faturalarla karşılaşılacaktır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizleme işlemi büyük bir titizlik gerektirir. Bu yüzdende petek temizleme konusunda profesyonel ekiplerden yardım alınmalıdır. Petek temizleme işlemine geçmeden önce bir takım önlemler alınmalıdır. Hem can hem de mal sağlığı açısından bu önlemler oldukça önemlidir. Petek temizleme işlemi sırasında izlenecek adımlar şu şekildedir:

 1. Peteklerin bulunduğu mekanda yer alan tesisat, vana, kombi ve petekler kontrol edilir. Kaçak durumu söz konusu ise petek temizleme işlemi öncesinde sorun çözülür.
 2. Temizleme işlemi öncesinde mutlaka kombi kapatılmalıdır.
 3. Banyo veya balkonda yer alan su tahliye vanasından su boşaltılmalıdır.
 4. Kombinin altında yer alan giriş vanaları anahtar yardımıyla açılarak içerisinde bulunan filtreler çıkartılmalıdır. Bir kova içerisine su ve çamaşır suyunu ekledikten sonra çıkartılan filtreler kova içerisine konulmalıdır.
 5. Petekleri evde kendinizi temizleyecekseniz petekteki vanaların her birini öncelikle kapatmalısınız. Böylelikle vana bağlantılarındaki rekorlar açılır. Bunun ardından peteğin kas gücüyle yukarı doğru çekerek çıkartılması gerekir.
 6. Çıkardığınız peteği küvet veya balkon gibi bir alan taşıyın. Vana girişlerine çeşme veya boru yerleştirdikten sonra yüksek basınçlı yani tazyikli suyun peteğin içerisine girmesi sağlanmalıdır. Tazyikli su petek içerisinde kirin diğer vana girişinden çıkmasını sağlayacaktır. Hem alt hem de üst kısımda yer alan vanalarda bu işlem yapılmalıdır. Petekten çıkan su tamamen berrak ve temiz bir hal alıncaya kadar tazyikli su verilmeye devam edilmelidir.
 7. Ortamda yer alan bütün petekler için bu işlemler sırasıyla yerine getirilmelidir.
 8. Peteklerin temizliği bittikten sonra yerine takılmalıdır. Ardından kombiden çıkartılan filtreler takılmalı ve ortalama 1.5 veya 2 bar su ekleyerek tahliye vanasını açın.

Petek Temizleme Neden Önemlidir??

 1. Peteklerin eşit ve çabuk ısınması için önemlidir. Çabuk ve eşit bir biçimde ısınan petek ortamın istenilen sıcaklığa daha çabuk ulaşmasını sağlar.
 2. Eşit ve çabuk ısınan petekler yakıt tasarrufu sağlamak için önemlidir. Petek temizleme işlemi öncesinde petekler, petek temizle sonrasına göre daha çok yakıtla daha az ısınır.
 3. Kombi ve tesisat ömrünün uzun olmasını sağlar.
 4. Kombilerin daha az sesle ve yakıtlar çalışmasını sağladığı için bütçenizden tasarruf etmenizi kolaylaştırır. Kısacası petek temizle daha az maliyetle ortamı daha çabuk ısıtmanızı sağlar.
 5. Kötü koku ve mikro oluşumunu engeller. Temizlenmeyen bir petek zamanla kötü kokulara sebep olabileceği gibi mikroskobik canlı oluşumuna uygun ortam hazırlar. Özellikle solunum yolu hastalıkları gibi birçok hastalığa davetiye oluşturur.

Petek Temizliği Fiyat Teklifi Al