Tesisatçı

Gider Açma - Tıkanıklık Açma Servisi

Tıkalı gider açma yöntemler, giderin nereden ve ne boyutta tıkandığına bağlı olarak değişir. Ufak çaplı tıkanıklarda gider açma yöntemi oldukça basittir. Evde veya diğer ortamlarda tıkanan giderler farklı yöntemlerle açılır. Önemli olan giderin nereden tıkandığını ve tıkanıklığın boyutunun ne olduğunu tespit etmektir.

Tuvalet, banyo, mutfak ve lavabo giderleri her an sıkça kullanılan yerlerdir. Bu giderlerde yaşanan tıkanıklıklar hem büyük sorunlara yol açar hem de ciddi maddi hasarlar oluşturabilir. Gider tıkanıklığının kısa sürede çözülmesi de oldukça önemlidir. Gündelik hayatın devamı ve temizlik açısından sorunlar yaşanmaması için farklı yöntemlerle tıkalı gideri açabilirsiniz.

"Firma olarak ev, iş yeri ve dış hat dahil olmak üzere aklınıza gelen tüm tesisat problemlerinize çözüm odaklı ekibi ile hizmet vermekteyiz. Olası bir su kaçağı tesisat sorunu ile karşılaştığınızda yapmanız gereken bizimle iletişim geçmek olmalıdır."

Tıkalı Gider Açma Yöntemleri

Evinizde yer alan giderler zamanla kullanıma bağlı olarak tıkanabildiği gibi gider tesisatının yanlış döşenmesinden kaynaklı olarak da tıkanabilir. Genelde yaşanan gider sorunları kullanıcı hatalarından kaynaklanır. Sert ve suda çözülmeyen cisimlerin tuvalet giderine atılması, yağ ve yemek atıklarının mutfak lavabosuna dökülmesi, kireçlenme ve saç gibi cisimlerin lavabo giderlerinde birikmesi tıkanık yaşanmasının en büyük sebepleridir.

Giderler Neden Tıkanır?

Evde su kaçağı tespiti yapabilmek için ilk yapmanız gereken kaçağın hangi tesisatta olduğunu bulmaktır. Hangi tesisat hattında olduğunu bulduktan sonra daireye ait ana vanayı kapatmanız gerekecektir. Dairenin ana vanasını kapattıktan sonra su sayacınız üzerindeki son endeksi not edin ve ertesi güne tekrar endeksi kontrol edin. Eğer not ettiğiniz iki endeks arasında fark varsa su kaçağının olduğunu kesinleşir. Ayrıca endeksteki artış temiz su tesisatında kaçak olduğunu da gösterir.

Giderlerin tıkanmasına neden olan kullanıcı hatalarının yanı sıra yapısal sorunlarda vardır. Özellikle inşaat esnasında gider borularının eğiminin yanlış hesaplanması ileride sık sık gider tıkanıklıklarına yol açar. İnşaat esnasında özellikle alçı, kireç veya benzeri malzemelerin borular içerisine kaçması ve orada donması da giderlerin tıkanmasına neden olur.

Kullanıcı hatasından yalanan tıkanıklıkların önüne kolay bir şekilde geçilebilir. Özellikle sıklıkla kullanılan mutfak lavabosunun içerine yağ ve yemek artıklarının dökülmemesi gerekir. Tuvalet içerisine suda erimeyen ve sert cisimler atılmamalıdır. Hem tuvalet hem de banyo lavabosuna kıl ve saç atılmamalıdır. Böylelikle kullanıcı hatasından kaynaklanan gider tıkanıklıklarının önüne geçilebilir.

Gider Açma Yöntemleri

Giderde meydana gelen tıkanıklığın nerede olduğuna göre farklı yöntemler uygulanır. Ayrıca tıkanıklığın boyutu da gider açma yöntemini etkiler. Büyük çaplı tıkanıklıklarda uzman bir ekipten destek almak gerekir. Fakat ufak çaplı lavabo tıkanıklığı gibi durumlarda evde kendiniz kolayca sorunu giderebilirsiniz.

1. Lavabo Açıcı ve Kostik ile Gider Açma:

Lavabo tıkanıklıklarında en çok kullanılan yöntemlerden biri de kimyasal ürünlerdir. Lavabo açıcı ve kostik gibi kimyasal ürünler ile kolayca gider açılabilir. Gider açma esnasında kimyasal kullanıldığı için oldukça dikkat etmeniz gerekir. Elinize mutlaka eldiven takmalısınız. Ayrıca lavabo açıcı ve kostik için gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Uygulama ve hazırlık aşamasından cildiniz ile asla temas ettirmemelisiniz.

Lavabo açıcı ve kostik için ürünün kulanım bilgilerinde yer alan bilgileri önceden okuyunuz. Kullanım bilgilerinde belirtilen miktarda kaynar suyu hazırlayın. Lavabo açıcıyı tıkalı lavaboya döktükten sonra kaynar suyu üzerine dökün. Kostik kullanacaksınız kaynar su ile kostiği önceden karıştırarak karışımı hazırda bekletin. Kostik ve kaynar suyu karıştırdığınızda oluşan buharı asla solumayın veya karışım üzerine eğilerek göz ve cildinizle buharın temas etmesinden kaçının. Elde ettiğiniz kostik ve sıcak su karışımını tıkalı lavaboya dökün ve ortalama 15 dakika bekletin. Her iki işlemden sonra bekleme süresi dolunca gidere bolca su dökün.

2. Tel ve Askı ile Gider Açma:

Özellikle saç, sert ve suda çözülmeyen cisimlerden kaynaklı tıkanıklarda lavabo açıcı ve kostik işe yaramayabilir. Bu yüzden de tel ve askı yöntemi kullanılır. Eğer askı kullanacaksanız önceden askıyı düz bir çubuk haline getirin. Düz hale getirdiğiniz askının veya telin ucunu kanca olacak şekilde kıvırın. Eğer giderde yaşanan tıkanıklık yakın bir bölgede ise kolayca gider açma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

3. Pompa ile Gider Açma:

Pompa ile gider açma yöntemi bilinen en yaygın yöntemlerden biridir. Özellikle mutfak lavabosunda yaşanan tıkanıklıklarda kullanılır. İhtiyacınız olan materyal herhangi bir boyutta el pompasıdır. El pompası önce lavabo giderini tamamen kapatacak şekilde yerleştirilir. Ardından pompalamaya başlamalısınız. Fakat bu yöntemin bir dezavantajı vardır. O da giderin tıkanıklığına neden olan cisimlerin giderin daha ileri kısımlarına ilerlemesine neden olmasıdır.

4. Sirke ve Tuz ile Gider Açma:

Tıkalı olan lavabonun içerisine öncelikle bolca tuz dökün. Sonrasında aynı oranda ayarladığınız sirkeyi lavaboya dökün. Ortalama 1 saat bekledikten sonra kaynattığınız suyu lavaboya dökerek bekleyin. Giderin açılıp açılmadığını lavaboya su dökerek test edebilirsiniz. Sirke ve tuz reaksiyona giren iki maddedir. Tuz yerine karbonatta kullanabilirsiniz. Bir bardak sirke ile bir bardak tuz veya karbonat kullanın. Böylelikle giderin tıkanmasına neden olan cisimlerin erimesini sağlarsınız.

Yukarıda sıraladığımız gider açma yöntemleri ufak ve orta çaplı tıkanıklıklarda işe yarasa da büyük çaplı tıkanmalarda işe yaramayacaktır. Bu yüzden teknik bir ekipten destek alınması gerekir. Özellikle tıkanıklığın giderin ileri kısımlarında yaşanması bu yöntemlerin işe yaramayacağı anlamına gelir. Büyük çaplı tıkanıklıklarda sokak ve binaya ait ana giderlerinde kontrol edilmesi ve ana giderden açılması gerekir. Böyle durumlarda uzman ekiplerden yardım almanız gerekecektir.

Gider Açma Fiyat Teklifi Al